Jak dobrze nosić worek na mocz?

Niektórzy pacjenci podczas leczenia lub diagnostyki muszą nosić worek na mocz. Tylko jak się z nim obchodzić? Jak przymocować worek na mocz? Jak go nosić? Poniżej garść przydatnych informacji, więc zachęcamy do krótkiej lektury!
Dlaczego trzeba zadbać o poprawne noszenie worka na mocz?
Cewnikowanie polega na wprowadzeniu przez układ moczowy elastycznego drenu do pęcherza, który umożliwi odprowadzanie moczu do specjalnego woreczka, który trzeba nosić przy sobie. Wielu z nas traktuje go jako zło konieczne, więc nie przykładamy uwagi do tego, jak się z nim obchodzimy, a to błąd, ponieważ cewnikowanie może wiązać się z infekcjami układu moczowego.
Nikt z nas nie chciałby narazić się na dyskomfort, ból, czy poważne powikłania, więc od razu warto zadbać o poprawne noszenie worka na mocz. Zachowanie odpowiedniej higieny będzie mieć tutaj kluczowe znaczenie, a więc należy zawsze dokładnie myć ręce ciepłą wodą z mydłem zarówno przed, jak i po dotknięciu cewnika i worka na mocz. Poza tym również ważne jest to, jak będziemy obchodzić się z samym workiem.
Jak dobrze nosić worek na mocz?
Zatem od razu nasuwają się kolejne pytania – jak musimy obchodzić się z workiem na mocz, by nie narazić się na ból i dyskomfort? Jak nosić worek na mocz? Okazuje się, że nie to takie trudne, jak by się mogło wydawać, a najważniejsze jest jego odpowiednie ułożenie, które dodatkowo warto regularnie sprawdzać. Ogólnie przyjęło się, że worek powinien znajdować się poniżej pęcherza, ponieważ w ten sposób płyn będzie mógł swobodnie spływać.
Najlepiej umieścić woreczek na nodze i wykorzystać do tego celu specjalnie zaprojektowane paski mocujące. Oczywiście do wyboru pozostają też worki na mocz mocowane bezpośrednio na nogę, co zdecydowanie ułatwi ich noszenie, ponieważ już nie trzeba stosować dodatkowych pasków. Gdy kładziemy się na łóżko, to worek na mocz należy umieścić na jego ramie, ponieważ w ten sposób płyn będzie mógł swobodnie do niego spływać i unikniemy ryzyka przygniecenia go własnym ciałem.